Situació d'aprenentatge

3r cicle NE i 1r cicle GP-R1

Ricard Viñes. El pianista que feia parlar el piano.

Situació d’aprenentatge.

 

Curs (nivell educatiu):
Alumnat de tercer
cicle de nivell elemental/primer cicle de grau professional (10–14 anys aproximadament)

Àrea / matèria / àmbit:
Formació
musical – llenguatge musical, audició i pràctica instrumental.

Durada total:

7 sessions de 50/60 minuts.

 

1. DESCRIPCIÓ

Context:
Els alumnes coneixeran la figura de 
Ricard Viñes (1875–1943), un pianista català que va ser un dels grans intèrprets de música impressionista i contemporània de principis del segle XX. A partir de la seva vida i obra, es proposa un treball interdisciplinari d’audició, interpretació, improvisació i creació, connectant la seva manera d’entendre la música amb la pròpia pràctica artística de l’alumnat.

Repte:
Com podem fer reviure l’esperit musical de Ricard Viñes avui, des del nostre centre?

El repte culmina amb la preparació d’un petit concert o exposició sonora inspirat en el seu estil i en la seva trajectòria en commemoració del 150 aniversari del seu naixement.

 

 2. COMPETÈNCIES ESPECÍFIQUES

Àrea

Competències específiques

Llenguatge musical

Comprendre i analitzar obres d’estils diversos per reconèixer-ne elements expressius i formals.

Audició

Desenvolupar l’oïda interna i la capacitat d’anàlisi auditiva.

Pràctica instrumental

Interpretar amb expressivitat obres pròpies o adaptades inspirades en la música de Ricard Viñes.

Creació musical

Experimentar amb el so per crear petites peces inspirades en el color i el moviment de la música impressionista.

 

 

3. COMPETÈNCIES TRANSVERSALS

Competència transversal

Descripció

Competència artística i cultural

Valorar el patrimoni musical català i la figura de Ricard Viñes.

Competència personal i social

Desenvolupar la sensibilitat, l’escolta activa i la cooperació en activitats col·lectives.

Competència digital

Fer servir eines d’àudio o vídeo per enregistrar i editar interpretacions.

 

4. OBJECTIUS D’APRENENTATGE I CRITERIS D’AVALUACIÓ

Objectius d’aprenentatge

  1. Descobrir la figura i el llegat musical de Ricard Viñ
  2. Identificar característiques musicals de l’estil impressionista i aplicar-les en la interpretació i creació.
  3. Desenvolupar la capacitat expressiva a través del control de la dinàmica, el fraseig i el color sonor.
  4. Participar activament en una producció collectiva musical o multimèdia.

Criteris d’avaluació

  1. Comunica coneixements bàsics sobre Ricard Viñes i la seva època.
  2. Identifica elements expressius (dinàmica, timbre, tempo, articulació) en fragments escoltats o interpretats.
  3. Aplica recursos expressius en la interpretació instrumental o vocal.
  4. Collabora activament en la creació o muntatge del producte final.

 

 5. SABERS

Saber

Àrea

Elements expressius del llenguatge musical: dinàmica, tempo, timbre i textura.

Llenguatge musical

Característiques del moviment impressionista: difusió del ritme, ús del pedal, colors harmònics.

Audició / història de la música

Estratègies d’interpretació expressiva i comunicativa.

Instrumental

Creació i improvisació a partir d’un estímul musical o visual.

Creació

Ús d’eines digitals per a la gravació i edició bàsica.

Competència digital

 

6. DESENVOLUPAMENT DE LA SITUACIÓ DAPRENENTATGE

Metodologia: Aprenentatge per projectes i aprenentatge vivencial basat en l’experiència sonora i la interpretació.

 

Estratègies:

  • Escolta activa i comentada.
  • Interpretació guiada i improvisació.
  • Treball cooperatiu per a la preparació del concert o exposició

 

Agrupaments: Sessions individuals (instrument), petits grups (música de cambra o conjunts), gran grup (audició i creació col·lectiva).

 

Materials:

      https://www.youtube.com/playlist?list=PLkpLYYa30uwDfbst1bf79_yL-m3OfFAqB

  • Intèrprets catalans històrics: Ricard Viñ https://www.interpretscatalanshistorics.com/cat/ver-Ricard-Viñes-77
  • Documents Biografia Ricard Viñes i Context històric.
  • Document Anàlisi audició Grau -professional 1
  • brica Ricard Viñes Grau Professional 1.
  • Imatges de Quadres impressionistes.
  • Línia temporal Ricard Viñes.
  • Paper pautat (pentagrames). Tauletes. Si disposem dels mitjans, emprem aplicacions d’edició (Flat.io, Audacity, Logic, Final Cut, etc.)
  • Instruments propis.

 

 

 7. ACTIVITATS DAPRENENTATGE I D’AVALUACIÓ

Activitat inicial – Què en sé?

Sessió 1

  • Audició (Fragments musicals de l’entorn Viñes Enregistraments històrics). Presentació del repte.
  • Recerca guiada: link Intèrprets catalans històrics: Ricard Viñes.
  • Elaborem una línia temporal Viñes.

 

Desenvolupament – Què estic aprenent?

Sessió 2

  • Investigació guiada sobre Ricard Viñes i la seva relació amb altres compositors:
  • Fem lectura comprensiva dels documents Biografia Ricard Viñes i Context històric.
  • Visualitzem les càpsules audiovisuals Viñes.
  • Elaboració d’un mural o presentació digital.

 

Sessió 3

  • Audició: Fragments musicals de l’entorn Viñes Enregistraments històrics:

Anàlisi i reconeixement d’elements del llenguatge musical responent les preguntes del document Anàlisi audició Grau Professional 1.

 

Sessió 4

  • Experimentació sonora i improvisació inspirada en textures i colors musicals:
  • A partir de la visualització d’un quadre impressionista, cada alumne s’inventa un fragment melòdic amb el seu instrument.
  • Ordenem els fragments melòdics segons convingui i interpretem tota la melodia seguida.
  • Posem en comú i reflexionem sobre els aprenentatges musicals i com les característiques musicals poden expressar sense paraules l’expressivitat d’una imatge.

 

Sessions 5

  • Preparem un breu concert amb 3 o 4 melodies seguint el mateix procés de improvisació/composició col·lectiva.

 

ntesi – Què he après de nou?

Sessió 6

  • Dibuixem al pentagrama les melodies creades. Si disposem dels mitjans, emprem aplicacions d’edició (io, Audacity, Logic, Final Cut, etc.).

 

Aplicació – Com sé que ho he après?

Sessió 7

  • Presentació pública o enregistrament del concert.
  • Autoavaluació i coavaluació del procés mitjançant el document Rúbrica Ricard Viñes Grau Professsional 1.

 

 8. VECTORS D’APRENENTATGE

  1. Aprenentatge competencial: integració d’audició, interpretació i creació.
  2. Perspectiva de gènere: visibilització de dones compositores de l’època (com Cécile Chaminade o Mel Bonis).
  3. Universalitat del currículum:  adaptació del nivell tècnic i expressiu a cada instrument.
  4. Qualitat de les llengües: ús correcte del català en la comunicació oral i escrita del projecte.
  5. Benestar emocional: desenvolupament de la sensibilitat i l’autoestima a través de la interpretació.
  6. Ciutadania i consciència global: valoració del patrimoni musical català com a part de la cultura universal.

 

 9. MESURES I SUPORTS UNIVERSALS

  • Repertori i activitats adaptades a diferents nivells instrumentals.
  • Recursos audiovisuals i auditius per a la comprensió i la motivació.
  • Dinàmiques de grup cooperatiu per fomentar la inclusió i l’expressió.

 

 10. MESURES I SUPORTS ADDICIONALS / INTENSIUS

Alumne/a

Mesura i suport

Dificultats tècniques

Simplificació de la partitura i ús de percussió corporal o instruments senzills.

NESE

Suport individualitzat, ús de materials visuals i auditius.

Altes capacitats

Creació d’una peça pròpia o arranjament per al concert.

 

 

 11. PRODUCTE FINAL


Concert titulat 
Els colors del piano de Ricard Viñes, amb les interpretacions/improvisacions elaborades pels alumnes.

 

 12. AMPLIACIÓ DE MATERIALS DIDÀCTICS I DE CONSULTA.

  • Web oficial de l’Any Ricard Viñes, del Departament de Cultura de la Generalitat de Catalunya:

https://cultura.gencat.cat/ca/temes/commemoracions/2025/anyricardvines/

 

  • Web oficial de l’Any Ricard Viñes, de l’Ajuntament de Lleida.

https://cultura.paeria.cat/ca/any-vines-lleida

 

  • Intèrprets catalans històrics, de la Fundació Joan Manén. Hi trobareu una àmplia selecció de fotografies i 5 enregistraments històrics.

https://www.interpretscatalanshistorics.com/cat/ver-Ricard-Vines-77

 

  • Ricard Viñes: Enregistraments històrics, de l’editorial Tritó. Hi podreu escoltar el CD “Ricard Viñes al piano”, amb interessants interpretacions del pianista i fins i tot podreu escoltar al propi Ricard Viñes parlant del seu amic Claude Debussy.

https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_kbzOVM1kjY3eRCkZHj7FGbjOV5kI9AxSY

 

  • Reintèrprets 2025-Ricard Viñes, de l’Associació Catalana Intèrprets de Música Clàssica. 5 documentals, de durada breu (1 o 2 minuts), sobre la vida de Viñes.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLkpLYYa30uwDfbst1bf79_yL-m3OfFAqB