Situació d'aprenentatge
Educació primària - cicle inicial
Descobrim Ricard Viñes, el pianista de Lleida.
Situació d’aprenentatge.
Curs (nivell educatiu):
Cicle Inicial d’Educació Primària (1r–2n)
Àrea / àmbit:
Educació artística – Música
Amb connexions amb llengua catalana i coneixement del medi.
Durada total:
5 sessions de 45 minuts.
1. DESCRIPCIÓ
L’alumnat coneixerà la figura del músic lleidatà Ricard Viñes, un pianista molt reconegut internacionalment. A partir de la seva història, es proposa descobrir com la música pot transmetre emocions, explicar històries i connectar-nos amb la nostra cultura.
Context:
A l’escola volem conèixer persones rellevants de la nostra ciutat i descobrir com la seva passió per la música els va portar a viatjar pel món.
Repte:
Com podem fer que tothom a l’escola conegui qui va ser Ricard Viñes i el seu amor per la música?
2. COMPETÈNCIES ESPECÍFIQUES DE LES ÀREES
|
Àrea |
Competències específiques |
|
Educació artística (música) |
1. Escoltar, comprendre i valorar músiques de diferents estils i èpoques. 2. Expressar-se musicalment amb la veu, el cos i instruments. 3. Participar activament en activitats musicals col·lectives. |
|
Llengua catalana |
1. Comprendre i expressar missatges orals sobre fets culturals. |
|
Coneixement del medi |
1. Identificar elements del patrimoni cultural proper. |
3. COMPETÈNCIES TRANSVERSALS
|
Competència transversal |
Competències específiques |
|
Competència ciutadana |
Reconèixer i valorar figures culturals de l’entorn. |
|
Competència personal, social i d’aprendre a aprendre |
Mostrar curiositat i interès pel coneixement musical. |
|
Competència digital |
Utilitzar recursos audiovisuals per escoltar i visualitzar interpretacions musicals. |
4. OBJECTIUS D’APRENENTATGE I CRITERIS D’AVALUACIÓ
Objectius d’aprenentatge
- Conèixer la figura de Ricard Viñes i la seva importància musical.
- Escoltar fragments musicals i identificar emocions i imatges associades.
- Expressar-se corporalment, verbalment o plàsticament a partir de la mú
- Collaborar en una activitat col·lectiva per difondre el que han après.
Criteris d’avaluació
- Identifica aspectes rellevants de la vida i obra de Ricard Viñes a partir de materials visuals i sonors.
- Expressa emocions o idees generades per l’audició de peces musicals.
- Participa activament i amb respecte en activitats d’expressió
- Comunica, de manera creativa, el resultat del projecte collectiu (mural, petit concert o presentació).
5. SABERS
|
Saber |
Àrea |
|
Biografies de músics i artistes rellevants. |
Coneixement del medi / Música |
|
Audició i reconeixement d’obres musicals. |
Música |
|
Expressió corporal i instrumental. |
Música |
|
Produccions artístiques col·lectives. |
Educació artística |
|
Ús responsable de recursos audiovisuals. |
Competència digital |
6. DESENVOLUPAMENT DE LA SITUACIÓ D’APRENENTATGE
Metodologia: Aprenentatge per descobriment i expressió artística.
Estratègies: Converses guiades, escolta activa, treball cooperatiu, expressió corporal i plàstica.
Agrupaments: Gran grup (presentació), petit grup (expressió i producció), individual (reflexió i dibuix).
Materials:
- Conte El piano que parlava amb el cor.
- Àudios de l’entorn Ricard Viñ
- Fulls, colors, pintures i/o ceres.
- Imatges de Ricard Viñes i d’altres personatges coneguts.
- Instruments Orff.
7. ACTIVITATS D’APRENENTATGE I D’AVALUACIÓ
Activitat inicial – Què en sé?
Sessió 1. Coneixem a Ricard Viñes.
- Fem de detectius: Mostrem imatges de personatges coneguts i, finalment ensenyem la fotografia misteriosa de Ricard Viñes al costat d’un piano. Pregunta guia: Qui devia ser aquest personatge?
- Llegim el conte El piano que parlava amb el cor, sobre Ricard Viñes. Fem preguntes de comprensió oral sobre el conte: Qui era? Quin instrument tocava? Què va fer?
- Mostrar imatges d’ell i del piano mentre escoltem música seva o del seu entorn.
- Conversa guiada i respondre a la pregunta: “Què faríeu si poguéssiu tocar com Ricard Viñes?”.
Desenvolupament – Què estic aprenent?
Sessió 2. Escoltem, dibuixem i deixem volar la imaginació.
- Escolta activa de fragments musicals i associació amb emocions o colors. Moviment corporal seguint la pulsació.
- Escoltem una peça per a piano de Ricard Viñes.
- Piquem un ritme d’un breu fragment de la peça i els alumnes han de dibuixar el ritme en un pentagrama.
- Demanem als alumnes que dibuixin lliurement què els fa sentir la música (colors, formes, personatges).Comparar els dibuixos i parlar de com una mateixa música pot inspirar coses diferents.
Sessió 3. Puzle musical. Fem de Ricard Viñes (interpretem i composem).
- Fem un puzle musical: Agrupem la classe per parelles o grups. Cada parella o grup inventen un motiu musical amb instruments Orff i/o amb el cos (bombo-pit, caixa-mans, plats-dits, peus, etc.).
- Interpretem els motius creats seguint la mateixa pulsació.
- Ordenem i interpretem en cadena els motius que han creat els nens seguint la mateixa pulsació.
Síntesi – Què he après de nou?
Sessió 4. Experiment musical.
- Els alumnes representen amb gestos i moviments què senten mentre sona la música.
- Per parelles o grups experimenten i trien algun moviment que han representat. Unint tots els moviments muntem una coreografia conjunta.
- Es pot enregistrar amb vídeo i després comentem les emocions que han experimentat.
Aplicació – Com sé que ho he après?
Sessió 5. Passatemps.
- Àudios de l’entorn Ricard Viñ
- Apuntem i retenim les paraules escrites en negreta.
- Resolem l’exercici de sopa de lletres.
8. VECTORS D’APRENENTATGE
- Aprenentatge competencial:connexió entre música, història i expressió artí
- Perspectiva de gènere:valoració d’artistes homes i dones del context local.
- Universalitat del currículum:activitats adaptades a diferents ritmes i canals d’expressió.
- Qualitat lingüística:ús adequat del català oral en converses i presentacions.
- Benestar emocional:escolta activa com a experiència relaxant i expressiva.
- Ciutadania democràtica i consciència global:respecte i valoració del patrimoni cultural comú.
9. MESURES I SUPORTS UNIVERSALS
- Materials visuals i auditius adaptats.
- Temps flexible per expressar-se.
- Diversitat d’activitats (oral, plàstica, corporal).
10. MESURES I SUPORTS ADDICIONALS / INTENSIUS
|
Alumne/a |
Mesura i suport |
|
Alumnes amb dificultats d’atenció |
Fragments musicals més curts i activitats amb moviment. |
|
Alumnes amb NEE |
Ús de pictogrames, suport de l’educador/a, participació amb instruments senzills. |
11. PRODUCTE FINAL
Petita actuació musical El so i els colors de Ricard Viñes mostrant el resultat final del Puzle i l’experiment musical.
12. AMPLIACIÓ DE MATERIALS DIDÀCTICS I DE CONSULTA.
- Web oficial de l’Any Ricard Viñes, del Departament de Cultura de la Generalitat de Catalunya:
https://cultura.gencat.cat/ca/temes/commemoracions/2025/anyricardvines/
- Web oficial de l’Any Ricard Viñes, de l’Ajuntament de Lleida.
https://cultura.paeria.cat/ca/any-vines-lleida
- Intèrprets catalans històrics, de la Fundació Joan Manén. Hi trobareu una àmplia selecció de fotografies i 5 enregistraments històrics.
https://www.interpretscatalanshistorics.com/cat/ver-Ricard-Viñes-77
- Ricard Viñes: Enregistraments històrics, de l’editorial Tritó. Hi podreu escoltar el CD “Ricard Viñes al piano”, amb interessants interpretacions del pianista i fins i tot podreu escoltar al propi Ricard Viñes parlant del seu amic Claude Debussy.
https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_kbzOVM1kjY3eRCkZHj7FGbjOV5kI9AxSY
- Reintèrprets 2025-Ricard Viñes, de l’Associació Catalana Intèrprets de Música Clàssica. 5 documentals, de durada breu (1 o 2 minuts), sobre la vida de Viñes.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLkpLYYa30uwDfbst1bf79_yL-m3OfFAqB